Kotłownia w szafie (?)

Kocioł gazowy w mieszkaniu.

Ogrzewanie elektryczne wydaje się za drogie?

Budynek ma dostęp do gazu, ale brakuje miejsca na kotłownie?

Istnieje rozwiązanie! 

Realizacja w jednym z wejherowskich mieszkań pokazuje, że dobrze zaplanowaną kotłownie można zmieścić nawet  w łazienkowej szafce.

Nie ma wątpliwości, że jest to rozwiązanie bardzo estetyczne. Nowoczesne kotły kondensacyjne tak naprawdę nie wymagają "kotłowni", urządzenie nie wymaga żadnego bezpośredniego działania, jak to jest w przypadku kotłów, potocznie nazywanych piecami, na paliwa stałe, ani nie produkuje w pomieszczeniu żadnego brudu oraz zanieczyszczeń. 

Przy tego rodzaju projektach zazwyczaj decydujemy się na montaż kotła w kuchni, łazience lub pomieszczeniu gospodarczym, gdyż niedozwolony jest montaż urządzenia w pomieszczeniu, w którym stale przebywają mieszkańcy.

Zaproponowaliśmy kondensacyjny kocioł dwufunkcyjny Vaillant, gdyż urządzenia tego producenta wyróżniają się kompaktową budową. Niewielki rozmiar ułatwił ukrycie instalacji w szafie.


Nie oznacza to, że kocioł gazowy można po prostu wstawić do szafy. Przygotowując taką instalację należy zapewnić odpowiednie warunki, zgodne ze wskazaniami producenta kotła i przepisami bezpieczeństwa.

Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje kotły kondensacyjne produkują kondensat, który musi być odpowiednio odprowadzony. Spaliny, celem uniknięcia kosztów i problemów związanych z budową komina, można usuwać  np. przez wypusty ścienne, ale rozwiązań jest więcej. Ważne, aby do kotła doprowadzone było czyste powietrze niezbędne do pracy urządzenia- procesu spalania.

Ze względu na bezpieczeństwo, przestrzeń, w której wisi kocioł musi być odpowiednio przewietrzona. Dlatego, przy montażu kotła w zabudowie, np. w szafie, jej wnętrze musi być wentylowane. Natomiast sama zabudowa musi pozostawać w odpowiedniej odległości od kotła i nie może być sztywna, stała, gdyż jednym z wymogów bezpieczeństwa jest możliwość szybkiego jej usunięcia. Podobnie warunkiem jest, aby zachować stały dostęp do instalacji pod urządzeniem


O urządzeniu: ecoTEC pro VCW PL 226/5-3 A H R4

|Moc 20 kW | Klasa energetyczna A | Sprawność 108% | Pobór mocy 35-80W | Wymiary 720 x 440 x 338mm  |

Kondensacyjny, dwufunkcyjny kocioł gazowy charakteryzujący się niepozornym rozmiarem i zaskakującą wydajnością. Przeznaczony do instalacji w mniejszych domach, mieszkaniach, czy lokalach użyteczności publicznej. Dzięki funkcji "ciepłego startu" jest w stanie szybko doprowadzić ciepłą wodę do użytkownika, równocześnie jest nie zwykle ekonomiczny dzięki sprawności normatywnej sięgającej 108%. Zamknięta komora spalania i niezawodna, niemiecka konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo. Solidna budowa nie oznacza jednak, że urządzenie jest masywne i brzydkie, wręcz przeciwnie oryginaln, typowa dla producenta Vaillant estetyka nadaje urządzeniu elegancki wygląd.