ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE W DUŻYM DOMU

Większość projektów związanych z podłogowym ogrzewaniem elektrycznym wykonujemy w mieszkaniach, gdzie wodne ogrzewanie podłogowe nie może być zastosowane.

Generalnie przyjmuje się, że koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego są wyższe niż systemów centralnych, jak ogrzewanie gazowe. Jednak, na małych przestrzeniach różnica w kosztach okresowych nie rekompensuje różnicy między dużo wyższymi kosztami instalacji i materiałów. Szczególnie jeżeli zastosujemy odpowiednie sterowanie i wykorzystywana będzie tańsza taryfa.

Elektryczne ogrzewanie ma także wiele innych zalet, szczególnie cennych w przypadku małych przestrzeni, jak ta, że nie wymaga kotłowni, więc nie zajmuje cennego miejsca.

Zdarza się jednak, że ogrzewanie elektryczne znajduje zastosowanie także w dużych budynkach.


W piętrowym domu, zamieszkanym przez całą rodzinę do ogrzewania stosuje się maty grzejne Thermoval.

Czy to była jedyna opcja? Czy do budynku nie można było doprowadzić gazu?

Nie, to nie była jedyna opcja, a do budynku można było doprowadzić gaz.

Co zatem zdecydowało?

Argumentów jest wiele, a tym najmniej technicznym jest sam inwestor. Właściciel, który jest człowiekiem czynu, indywidualistą, który potrafi postawić na swoim i sukcesywnie osiągać cele. Niekiedy dosłownie zdobywając najwyższe szczyty.

Dlatego zamiast iść utartą ścieżką, Inwestor wybrał rozwiązanie, które najlepiej spełniało jego potrzeby.

  • Zależało mu na rozwiązaniu, które można wykonywać etapami.

Instalacje gazowe, montaż hydrauliki wykonujemy w możliwie jak najkrótszym terminie, gdyż wiąże się z nimi wiele niedogodności. Konieczność załatwienia pozwoleń i przyłączeń, czasowe braki wody podczas montażu, to tylko te bardziej oczywiste. Rzadziej myślimy o tym, że cały system spaja jedno urządzenie, więc instalację trzeba wykonać w możliwie najkrótszym terminie, całą naraz.

Natomiast system ogrzewania elektrycznego można budować etapami, pokój, po pokoju. Często mieszkańcy wprowadzają się do nowego domu, nim zostaną wykończone wszystkie, mniej ważne pomieszczenia, jak druga łazienka, czy pokój gościnny. Podobnie nie jest konieczne, by ogrzewać wszystkie pomieszczenia od razu. Kiedy w pomieszczeniu znajdą się już maty i termostat, od razu możemy zacząć grzać.

  • Wiąże się to z kolejnym ważnym wymaganiem, ogrzewanie elektryczne jest systemem niecentralnym.

Choć we wszystkich systemach, nawet standardowym, grzejnikowym możemy zakręcić ogrzewanie w konkretnych pokojach, to poza tym, że w pomieszczeniu nie będzie grzało, to praca systemu niewiele się zmieni.

Natomiast ogrzewanie elektryczne pozwala kierować, całkowicie wyłączyć lub ustalić zupełnie inne temperatury i inaczej zaprogramować działania, w każdym pokoju zupełnie niezależnie. Nie tylko z pomocą naściennych termostatów w każdym z pokojów. Odpowiednie sterowanie pozwoli regulować pracę wszystkich urządzeń nawet z poziomu urządzenia mobilnego.

  • Poza tym, że budowa systemu może być rozłożona w czasie, jej koszty inwestycyjne są niskie.

Zarówno ceny urządzeń, jak i usługi montażu systemów elektrycznych są diametralnie niższe niż jakiegokolwiek innego systemu grzewczego. Kiedy dodatkowo rozłożymy proces montażu na etapy, to koszty inwestycji można zminimalizować i rozłożyć, aby nie obciążały znacząco budżetu.

  • Inwestor patrzy daleko w przyszłość i nie zamierza zakończyć budowy systemu kiedy wszystkie pomieszczenia będą wyposażone przewody grzejne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to doskonały system do połączenia z fotowoltaiką. Produkowana przez panele energia zasili przewody i zmniejszy koszty okresowe ogrzewania.

W ten sposób nasz klient, nie tylko buduje z nami system szybko grzejący i elastyczny, ale także energooszczędny, tani i ekologiczny.

Zobacz również