OGRZEWANIE PODŁOGOWE | MONTAŻ SYSTEMU UPONOR

Wodne ogrzewanie podłogowe | Projekt | Montaż | System |

Większość budowanych przez nas systemów instalowanych w nowych budynkach opiera się na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Jest to aktualnie jeden z najskuteczniejszych i najpopularniejszych sposobów na rozprowadzanie ciepła. Nic dziwnego, ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet i jest rozwiązaniem przyszłościowy, idealnie sprawdzającym się we współpracy z nowoczesnymi systemami jak pompy ciepła.

Sercem budowanych przez nas systemów wodnego ogrzewania podłogowego zazwyczaj jest kotłownia z kotłem kondensacyjnym Vaillant. Natomiast pętle ogrzewania stanowią krwiobieg takiego systemu. To porównanie nie tylko oddaje strukturę, budowę takiej instalacji, ale także jej funkcję i znaczenie. Między produkcją ciepła, a komfortem leży skuteczne, równomierne rozprowadzanie energii.

Rozwiązania Uponor

Gwarantujemy wysoką jakość wykonania oraz używanych produktów i materiałów. Szczególnie w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, które schowane będzie pod podłogą, niedostępne w razie awarii, ważne jest, by korzystać z pewnych rozwiązań.

Dlatego, aby zapewnić wieloletnie, bezawaryjne działanie systemu oraz ułatwić montaż korzystamy z rur i rozwiązań Uponor. Elastyczne rury  pozwalają na budowanie pętli ogrzewania dopasowanych do warunków budynku i potrzeb mieszkańców. Ich wytrzymałość minimalizuje ryzyko uszkodzenia podczas montażu i przez lata użytkowania systemu.

Wysoka odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, obtarcia lub złamania, jak i na wysoką temperaturę, minimalizują ryzyko wystąpienia większości najczęstszych przyczyn awarii instalacji wodnego ogrzewania podłogowego.

Wykonanie Instalacji podłogowej zaczynamy od wykonania planu.

Do wykonania miarodajnego kosztorysu niezbędny jest plan budynku. Następnie konsultujemy się z inwestorem. Ustalamy i doradzamy gdzie najlepiej umieścić skrzynki rozdzielcze, pytamy o miejsca, które zostaną zastawione stałą zabudową, np. przez szafki kuchenne, oraz jakie pomieszczenia inwestor zamierza wykluczyć z ogrzewania np. garaż, schowek, itp.

Następnie z pomocą specjalnego programu komputerowego Uponor przygotowujemy projekt instalacji . Poprzez takie przygotowanie, możemy przewidzieć, jak dużo metrów bieżących rury wykorzystamy, a co za tym idzie, jakie będą koszty materiału. Ustalamy też, którędy najlepiej poprowadzić poszczególne pętle ogrzewania.

Nawet doświadczony hydraulik nie rozplanuje swojej pracy na bieżąco. Plan rozłożenia pętli ogrzewania pokazuje jak rozłożyć pętle ogrzewania tak, by zapewniały maksimum komfortu. Zbyt długie obiegi mogą nie grzać dość skutecznie, a zbyt duże różnice w długości pętli w jednym pomieszczeniu nie będą ogrzewać podłogi równomiernie.

Zaczynamy od hydro i termo izolacji powierzchni. Zazwyczaj, w tym celu wykłada się folię oraz dwie, odpowiednio grube warstwy styropianu. Układając dwie warstwy, na przykład o grubości 5cm, zamiast jednej o grubości 10cm, zakrywamy łączenia między kawałkami styropianu zwiększając skuteczność izolacji.

Tuż pod rury ogrzewania układamy folię termoizolacyjną, która zapobiega uciekaniu ciepła w dół podłogi, pomaga rozprowadzać ciepło po powierzchni i stanowi hydroizolację.

Istnieje wiele sposobów montażu rur, jednym z najbardziej popularnych jest montaż z użyciem takerów, które przybijają rurę do styropianu na specjalne haki. Jest to wygodna, szybka i nie droga metoda, a co ważniejsze plastikowymi klipsami niemal nie sposób uszkodzić rury.

Czasem zastosowanie styropianu do ocieplenia stropu jest nie możliwe (lub zbędne, gdyż strop ocieplono wełną) i konieczny jest montaż pętli ogrzewania bezpośrednio na powierzchnię. W takim wypadku korzystamy z innych, bezpiecznych rozwiązań systemowych. Ciekawy efekt daje zastosowanie specjalnych paneli z uchwytami. Taśmę z tworzywa przymocowuje się bezpośrednio do powierzchni, a specjalne uchwyty trzymają rurę na miejscu.

Ostatnim etapem tworzenia instalacji ogrzewania podłogowego jest podłączanie rur do rozdzielaczy ukrytych w skrzynkach rozdzielczych i przeprowadzenie testów ciśnieniowych na szczelność instalacji.

Następnie instalacja zostaje pokryta wylewką betonową. Znów, to najpopularniejsze rozwiązanie, gdyż stosuje się także metody montażu na sucho, do podłóg drewnianych.

Przed oddaniem całego systemu do użytku, już po zbudowaniu i podłączeniu kotłowni przeprowadzamy kontrolowany rozruch kotła i badanie instalacji kamerą termowizyjną.

Zamawiając u nas usługę zyskujesz pewność profesjonalnej, bezpiecznej realizacji, gwarancję systemową oraz wsparcie techniczne.

Co więcej, oferujemy cały wachlarz systemów niezbędnych dla nowego budynku. Planując, wykonując i oczywiście wyceniając je wspólnie możemy zaoferować lepszą cenę.  Dzięki temu nie zachodzi też ryzyko, że systemy będą kolidowały ze sobą lub że dojdzie do uszkodzenia jednej instalacji podczas montażu następnej. Dla inwestora oznacza to także łatwiejszą koordynacje prac wykonawców.

Zobacz również