JACUZZI W HOTELU MERA | SOPOT

Wykonanie podgrzewanego tarasu Jacuzzi z granitu płomieniowanego.

Hotel Mera w Sopocie szczyci się strefą SPA – basenem rekreacyjnym, strefą ciszy, strefą saun, itp., w tym całorocznym Jacuzzi zewnętrznym.

To właśnie ta ostatnia atrakcja wymagała naszej interwencji. Taras zewnętrzny pokryty był drewnianymi listwami, które nie sprawdzały się, jako pokrycie powierzchni stale wystawionej na wilgoć i warunki zewnętrzne. Drewno nasiąka wodą i schnie bardzo długo, przy niekorzystnej pogodzie panele nie wysychają przez cały sezon jesienno-zimowy. Niestety, żółta tabliczka ostrzegawcza o śliskiej nawierzchni nie stanowi ozdoby, dla ogólnie pięknie wykończonego hotelu.

Szczególnie zimą, kiedy korzystanie z ciepłego, zewnętrznego jacuzzi stanowi największą atrakcję i przypomina kąpiel w gorących źródłach, droga ze SPA do jacuzzi była nieciekawa. Przesiąknięte wodą listwy są wyjątkowo śliskie i niebezpieczne. Biorąc pod uwagę, że goście hotelu zazwyczaj poruszali się po nich rozgrzani, w obuwiu basenowym, a nawet na boso musiało to być wyjątkowo nie przyjemne.

Pod drewnianymi panelami znajdowały się przewody grzejne, jednak były zbyt słabe i niechlujnie położone. Dotychczasowa instalacja nie była skuteczna, a większość ciepła zamiast osuszać nawierzchnię (do tego drewnianą o niskiej przewodności cieplnej) znikała w kamieniach, na których przewody grzejne leżały.

Nim doszło do poważniejszych uszkodzeń i problemów uznano, że taras wymaga gruntownych zmian.

Pod całą powierzchnią tarasu i na schodkach jacuzzi wykonaliśmy system ogrzewania. Wykorzystaliśmy samoregulujące przewody grzejne o dużej mocy, producenta Raychem. Moc oraz rozłożenie przewodu zostało wcześniej dokładnie obliczone, a przy szacowaniu wzięliśmy pod uwagę czynniki, jak zalewanie powierzchni wodą z jacuzzi, nowe pokrycie powierzchni, czy zwiększoną temperaturę komfortu gości SPA.

Przewody rozłożono równomiernie, z zachowaniem odpowiednich odległości między pętlami przewodu. Instalację zamocowano bezpośrednio do zbrojenia. Taki sposób montażu zabezpiecza przewody przed przesunięciem się podczas montażu pokrycia powierzchni. Ponadto metalowe druty dobrze przewodzą ciepło, szybko się rozgrzewają i pomagają rozprowadzać ciepło po powierzchni.

Zdecydowano się na pokrycie tarasu płytą z granitu płomieniowanego, nagrzewającego się i oddającego ciepło dużo skuteczniej niż drewno. Pokrycie wykonała firma kamieniarska Dyzio, z którą współpracowaliśmy przy wielu wspólnych projektach. To profesjonaliści i specjaliści w swojej branży, więc byliśmy spokojni, że zadbają o to, by nie uszkodzić instalacji grzewczej. Efekt ich pracy robił wrażenie.

Efekty naszej pracy pokazała kamera termowizyjna, podczas pierwszego rozgrzania instalacji. Badanie Termowizyjne oferujemy w ramach każdej naszej instalacji grzewczej.

Takie wykonanie, nawet zimą  gwarantuje odpowiednio wysoką temperaturę podłoża, zapobiega zaleganiu wilgoci, a co za tym idzie zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Ten projekt może służyć za przykład, jak powinno się zabezpieczać tego rodzaju powierzchnie. Hotel Mera, postawił dobro i komfort gości SPA na pierwszym miejscu.

O produkcie: Samoregulujący przewód grzejny EM2-XR Raychem

| Producent: Raychem | Moc: 90W/m przy 0°C | Napięcie: 230V | Certyfikaty: CE, VDE |

Przewód charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia i solidnością. Jest to przewód samoregulujący, co oznacza, że dostosowuje swoją moc do warunków zewnętrznych. Większa moc generowana jest przy spadku temperatury. Zaletą takich przewodów jest możliwość przycinania odcinków przewodu, lub ich łączenia (za pomocą specjalnych, dedykowanych zestawów łączeniowych), co znacznie ułatwia zaplanowanie i montaż instalacji.

Do jeszcze sprawniejszej pracy systemu, zastosowano także regulator programowalny VIA-DU-20 

Zobacz również